Nowoczesne rodzaje żarówek

Ceny prądu oraz innych mediów rosną z miesiąca na miesiąc. W związku z tym więksi odbiorcy energii muszą prowadzić działania dążące do optymalizacji zużycia. Dobrym przykładem są na przykład miasta na terenie których każdego dnia wykonywanych jest wiele procesów, które można zmienić i w ten sposób zaoszczędzić prąd czy ciepło. Dobrym przykładem jest chociażby kwestia związana z oświetleniem.

Wydajne oświetlenie ulic

żarówki uliczneW wielu budynkach oraz poza nimi cały czas wykorzystywane są przestarzałe źródła światła bazujące na lampach wyładowczych. Obecnie na rynku dostępne są zdecydowanie nowsze oraz bardziej wydajne rozwiązania takie jak chociażby źródła bazujące na diodach elektroluminescencyjnych. Diody LED charakteryzują się zdecydowanie niższym zapotrzebowaniem na energię przy jednocześnie takim samym strumieniu świetlnym. Dodatkowo są one zdecydowanie bardziej trwałe co zapewnia ich dłuższą, bezawaryjną pracę. W związku z tym zarządcy poszczególnych miast decydują się wymienić do tej pory stosowane żarówki uliczne na ich nowoczesne odpowiedniki bazujące na diodach. Decydując się na taki krok należy najpierw określić parametry jakie ma posiadać żarówka, a następnie zorganizować przetarg na dostarczenie określonej ilości. Do najważniejszych parametrów zaliczyć można między innymi: moc, strumień świetlny, kąt świecenia czy stopień ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Nie mniej ważne są: napięcie pracy, współczynnik oddawania barw czy trwałość godzinowa. Ta ostatnia wynosi przeważnie kilkadziesiąt tysięcy godzin ciągłego świecenia. Oznacza to, że przyjmując pracę opraw na poziomie ośmiu godzin na dobę żarówka powinna wytrzymać około dziesięciu lat lub więcej. Warto wspomnieć, że oświetleniem LED-owym łatwo sterować.

Dzięki temu możliwe jest ściemnianie i rozjaśnianie poszczególnych opraw w zależności od warunków atmosferycznych. W ten sposób generowane są dodatkowe oszczędności jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię. Jak widać obecnie na rynku powszechnie stosowane są nowoczesne oprawy bazujące na diodach LED. Są one zdecydowanie bardziej ekologiczne niż tradycyjne źródła światła. Jest to szczególnie ważne w miastach, gdzie każdego dnia realizowanych jest wiele procesów mających zapewnić bezpieczeństwo i porządek.