Znaczenie monitorowania bólu

 

Czym właściwie zajmuje się teraz medycyna? To bardzo dobre pytanie, ponieważ mamy często skłonność do spłacania medycyny tylko i wyłącznie do walki z konkretnymi chorobami. Oczywiście zwalczanie chorób jest bardzo ważną częścią tej dziedziny, ale powinniśmy na to spojrzeć bardziej ogólnie i zauważyć, że chodzi tutaj zawsze o poprawienie komfortu życia pacjenta nawet w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe. Nawet jeżeli nie jesteśmy w stanie skutecznie zwalczyć konkretnego schorzenia, to często możemy zapewnić pacjentowi długie życie w komfortowych warunkach. Monitorując ból, osiągniemy dobre efekty.

Ciekawe sposoby monitorowania pacjenta

monitorowanie bólu pacjentówKażdemu z nas na pewno zdarzyło się w życiu odczuwać ból, ale tak naprawdę w praktyce trudno jest sprecyzować, czym on właściwie jest, bo chodzi tutaj o reakcję naszych neuronów na konkretne zjawiska. Na chwilę obecną nawet przy użyciu nowoczesnych maszyn nie da się tego zatem sposób skutecznie zmierzyć, tak jak mierzymy na przykład ciśnienie tętnicze, ale nie oznacza to, że nie mamy metod kontrolowania bólu, moje jest ich naprawdę sporo. Monitorowanie bólu pacjentów najczęściej odbywa się przy użyciu specjalnie przygotowanych skal. Z ich pomocą pacjent na przykład poprzez liczby może skutecznie wyrazić to, jak bardzo doskwierają mu dolegliwości bólowe. Dlaczego taka wiedza dla personelu medycznego ma ogromną wartość? Po to, żeby zmniejszyć ten dyskomfort, często bowiem podaje się substancje przeciwbólowe a takie pomiary, nawet jeżeli wydają się bardzo proste, pozwalają właściwie dopasować dawkę, bo każdy organizm może na leki reagować inaczej. Maksymalna cyfra na skali oznacza oczywiście ból trudny do wyobrażenia. Bardziej złożoną metodą może być na przykład przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem.

Jeżeli jest taka potrzeba, to tego typu działanie podejmuje się nawet co kilka godzin, bo dobro pacjenta zawsze przedstawia największą wartość. Skuteczne monitorowanie będzie w sposób bezpośredni wpływało na jego poczucie bezpieczeństwa, bo osoba regularnie kontrolowana w ten sposób widzi, że inni o nią dbają. Dla pacjentów monitorowanie bólu nie jest problemem, bo te metody są niezwykle proste i skuteczne jednocześnie. Pacjent, który nie odczuwa bólu, może lepiej spać, a to przekłada się na możliwość szybszego powrotu do zdrowia.