Zastosowanie rehabilitacji onkologicznej w leczenie nowotworu

Aktywność fizyczna to ważny aspekt życiu ludzi w każdym wieku. Wysiłek fizyczny przynosi korzyści fizyczne i psychiczne dla człowieka. Każdy może znaleźć aktywność, która sprawia mu największą przyjemność. Regularna aktywność fizyczna jest świetną profilaktyką przeciw wielu chorobom szczególnie związanych z układem krwionośnym.

Korzyści rehabilitacji onkologicznej

rehabilitacja onkologicznaNiezdrowy i siedzący tryb życia prowadzi do otyłości, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Osoby, które zmagają się z poważnymi chorobami nowotworowymi, według wytycznych powinny mieć zapewnioną rehabilitację, która ma celu poprawę stanu psychofizycznego. Na wszystkich etapach choroby wskazana jest rehabilitacja onkologiczna, która jest komplementarną częścią leczenia onkologicznego. Zabiegi rehabilitacyjne mają za zadanie zapobieganie następstwom choroby, przywrócenie prawidłowych czynności organizmu, łagodzenie objawów choroby, poprawę jakości życia. Zaburzenie fizyczne organizmu zachodzące w następstwie leczenia nowotworu mają charakter odwracalny, poprzez regularną rehabilitację możliwie jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Systematyczny wysiłek fizyczny wpływa na wzrost liczby komórek odpornościowych, co przyczynia się do mniejszego ryzyka nawrotu choroby. Poprzez systematyczną rehabilitację, osoby po leczeniu nowotworowym mogą w pełni radzić sobie w społeczeństwie. Wysiłek fizyczny może dodać takim osobom większej pewności siebie. Podczas wykonywania ćwiczeń wydzielają się endorfiny, które wywołują u ludzi poczucie szczęścia.                   

Poza typową rehabilitacją chorzy mogą również skorzystać z innych zabiegów. Może to być np. jonoforeza, która pomaga w łagodzeniu bólu, zwalcza napięcia mięśniowe. Dla każdego świetnym sposobem na relaks oraz zadbanie o stan swojego zdrowia są masaże. Zabiegi rehabilitacyjne mogą być przeprowadzone na Narodowy Fundusz Zdrowia lub prywatnie w domu pacjenta.