Zaawansowane klawiatury dla graczy

 

Upgrade komputera polegał nie tylko na wymianie podzespołów wewnętrznych, ale również peryferiów, które nierzadko poprawiały wydajność sprzętu równie dobrze co porządny układ graficzny. Zwłaszcza urządzenia podstawowe do sterowania komputerem, najczęściej klawiatura, były jedną z najczęściej wymienianych części, szczególnie w zestawach komputerowych złożonych z podstawowych elementów, przeznaczonych do ogólnego użytku.

Nowoczesna klawiatura dla gamerów

klawiatury mechanicznePodczas gdy nawet najprostszy model klawiatury nadawał się w zupełności do grania w gry komputerowe, wielu zawodowych graczy szybko wymieniało takowe na nowsze i lepsze modele, głównie ze względu na większą funkcjonalność i wielozadaniowość zaawansowanych odmian. Gamingowe klawiatury mechaniczne posiadały bowiem szereg usprawnień, stawiających je wyżej od standardowych modeli w rankingu. Wygodniejszy układ klawiszy i szersze rozstawienie było jedną z podstawowych zalet, które gamerzy przedstawiali, gdyż takowy układ pozwalał na łatwiejsze sterowanie dowolną aplikacją, bez możliwości przypadkowego wprowadzenia nieprawidłowej komendy, ale również umożliwiał łatwiejsze ułożenie dłoni w naturalnej pozycji na klawiaturze, zmniejszając dyskomfort spowodowany długotrwałym graniem. Podczas gdy większość modeli klawiatur umożliwiało ich podniesienie do bardziej wygodnej pozycji, gamingowe odmiany pozwalały na o wiele większą personalizację i dopasowanie wysokości nachylenia do indywidualnych preferencji graczy. Największą zaletą, i zarazem najbardziej zachwalaną, były jednak dodatkowe programowalne klawisze, które umieszczone były poza głównym układem klawiatury.

Do owych klawiszy można było bowiem przypisać dowolny ciąg komend, jak również za ich pomocą uruchamiać dodatkowe programy czy regulować działanie komputera i jego poszczególnych podzespołów. Ich zastosowanie różniło się w zależności od potrzeb użytkowników i nie było bodaj dwóch klawiatur z tak samo ustawionymi funkcjami. Możliwość szybkiego sterowania czy nadzorowania pracy komputera przydawała się nie tylko graczom, ale również programistom i zawodowym grafikom komputerowym, którzy często używali takich modeli właśnie ze względu na ich bardzo przydatne i wygodne funkcje dodatkowe i możliwości, które oferowały.