Wykrojniki introligatorskie na polskim rynku

W branży poligraficznej jednym z najważniejszych narzędzi są wykrojniki introligatorskie. Używa się ich do cięcia takich materiałów, jak: papier, karton, tektura lita i falista, folie samoprzylepne i z tworzyw sztucznych, skóra, pianka, gąbka, materiały tekstylne oraz uszczelkowe. Wykrojniki o szczególnej konstrukcji pozwalają na okrawanie przestrzennych otoczek, formowanych próżniowo.

Rodzaje wykrojników introligatorskich

polski producent wykrojnikówWykrojnik wykonany z najlepszej jakości materiałów, jest w stanie wyciąć nawet ponad milion arkuszy. Jego żywotność zależy nie tylko od jakości wykonania, ale też od umiejętności osoby, obsługującej maszynę sztancującą. Jeśli operator będzie używać zbyt dużego docisku, nóż szybciej się stępi albo zniekształci. Każdy polski producent wykrojników, ma w swojej ofercie kilka ich rodzajów. Do najpopularniejszych należą te stosowane w wykrawarkach rolkowych, etykieciarkach, sztanctyglach, automatach sztancujących, prasach kaletniczych oraz w prasach hydraulicznych. Dawniej, wykrojniki wykonywano całkowicie ręcznie. Otwory w sklejce wycinano za pomocą ręcznie obsługiwanej piły lub wyrzynarki. Tworzone tradycyjnymi metodami, były równie skuteczne i precyzyjne, jak te wytwarzane współcześnie, w procesie maszynowym, jednak automatyzacja znacznie przyspieszyła proces produkcji. Co ciekawe, do dzisiaj nie udało się zautomatyzować czynności montażu noży w sklejce bazowej. Polskie firmy mogą wziąć udział w programach prowadzonych przez Unię Europejską, na przykład, żeby opracować nowe metody produkcji, pozwalające na wdrożenie na rynek produktów, stworzonych z odpadów introligatorskich. Stosowanie upcyclingu, zmniejsza, a nawet redukuje do zera ilość powstających odpadów, co ma pozytywny wpływ na środowisko. To jest kierunek innowacyjności, w którym powinien kierować się cały polski przemysł, nie tylko branża poligraficzna.

Wyłącznie wykrojniki introligatorskie zapewniają powtarzalność form potrzebnych do wykrajania skomplikowanych kształtów. Warto zdecydować się na wykrojniki od producenta, który oprócz projektowania konstrukcji i wykonania prototypów z materiałów nakładowych, a także terminowości oferuje też wsparcie przy instalacji przyrządu na automatach sztancujących i prasach, oraz doradztwo w zakresie technologii i stosowanych materiałów.