Powszechnie stosowane natryski ogniochronne, określane także mianem natrysków przeciwpożarowych są zabezpieczeniem różnych typów konstrukcji. Systemy te są w znacznym stopniu wszechstronne, dzięki czemu pozwalają na zabezpieczenie konstrukcji stalowej, żelbetowej, stropów gęsto żebrowych czy drewnianych. Mogą być one wykorzystywane zarówno we wnętrzach budynków, jak i na przestrzeniach otwartych.
Zalety systemów natrysków przeciwpożarowych
Do najważniejszych cech wyróżniających natryski przeciwpożarowe można zaliczyć szybką aplikację, możliwość zabezpieczania niewielkich elementów czy niewielki ciężar (który jest pomijany w czasie obliczeń statycznych). Oprócz tego ważna jest możliwość malowania farbami nawierzchniowymi, a także skuteczna izolacja akustyczna czy termiczna. Za zaletę uznaje się także korzystną cenę natrysków. Warto wybierać wyłącznie efektywne natryski przeciwpożarowe. Kluczowym czynnikiem, jaki wpływa na przewagę tej technologii w porównaniu do obudowy z płyt czy farb pęczniejących, jest korzystniejsza cena. Dzięki niższemu nakładowi pracy wymaganemu w czasie montażu, możliwe jest zabezpieczenie tych samych elementów nawet kilka razy taniej. Samo zabezpieczenie polega na pokrywaniu elementów nośnych obiektów narażonych na wpływ wysokiej temperatury specjalną masą składającą się z wełny, perlitu, wermikulitu i spoiwa. Jest nim cement albo gips wraz z dodatkami. Skład takiego materiału bywa zbliżony, jednak w zależności od tego, który producent go wytworzył, możemy zauważyć drobne różnice. Działanie powłoki natrysku ogniochronnego polega na wytworzeniu na powierzchni konstrukcji bardzo szczelnej izolacji, która pasywni może osłaniać ją przed nadmiernym ogrzewaniem. Może to skutkować wydłużaniem nośności konstrukcji podczas pożaru, co umożliwi wykonanie ewakuacji w sposób zorganizowany, skuteczne zabezpieczanie cenniejszych urządzeń czy poprawę bezpieczeństwa w czasie realizacji akcji ratowniczej.
Poprzez dobranie odpowiedniej grubości natrysku ogniochronnego, możliwe jest wykonanie zabezpieczenia o różnych klasach jakości. W budownictwie lądowym najczęściej spotykane są wymagania R60 (pozwalające na zachowanie nośności przez 60 minut), jak i R120 (przez 120 minut). Dostępna jest także zarówno technologia natrysku mokrego, jak i natrysku suchego, najczęściej stosowana na budowlach i umożliwiająca wykonanie zabezpieczeń w standardowych warunkach.