Terapia sposobem leczenia alkoholizmu

Nałóg, jakim jest alkoholizm jest chorobą, która może zrujnować życie osób uzależnionych oraz całej ich rodziny. Nadmierne sięganie po napoje wysokoprocentowe może powodować uzależnienie psychiczne i fizyczne. Wówczas osoby chore nie są w stanie zaprzestać picia. Uniemożliwia to ich normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Nałogowi temu często towarzyszą stany lękowe, wahania nastroju, apatia i brak energii. Alkoholicy często mają zaburzone postrzeganie rzeczywistości, pojawia się u nich silny przymus picia, z którym nie potrafią sobie samodzielnie poradzić.

Profesjonalna terapia pomaga alkoholikom

leczenie alkoholizmuZaprzestanie sięgania po napoje wysokoprocentowe często jest przyczyną wystąpienia objawów zespołu abstynencyjnego. Alkoholicy zmagają się wówczas ze skokami ciśnienia tętniczego, zaburzeniami rytmu serca, drżeniem mięśni, wymiotami, nadwrażliwością na dźwięki. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna, dlatego ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i skuteczne leczenie alkoholizmu. Niezbędna jest profesjonalna terapia, dzięki której alkoholicy mogą stanąć na nogi, rozpocząć wolne życie. Ważne, by leczenie obejmowało także detoksykację organizmu, gdyż wówczas można poradzić sobie z objawami zespołu abstynencyjnego. Alkohol wyniszcza organizm, może prowadzić do śmierci. Wykazuje negatywny wpływ na układ nerwowy. Podawanie specjalnych preparatów ma za zadanie poprawić komfort i samopoczucie pacjenta, a jednocześnie oczyścić organizm, dostarczyć mu niezbędnej porcji witamin i minerałów, przywrócić równowagę elektrolitową. Kolejnym krokiem jest psychoterapia indywidualna i grupowa, które składają się z kilku etapów. Specjaliści wykorzystują różne techniki i metody leczenia alkoholizmu, często niezbędne jest wsparcie farmakologiczne.

Terapia ma za zadanie uświadomienie problemu, a także zapoznanie pacjentów z negatywnymi skutkami nałogu. Rodzaj terapii jest zawsze dobrany do fazy choroby a także stanu fizycznego i psychicznego osoby uzależnionej. Regularne spotkania z psychoterapeutą pomagają pacjentom uporać się z negatywnymi emocjami, nauczyć się radzić sobie z przymusem picia. Ważne, by osoby uzależnione były zmotywowane do życia w trzeźwości. Leczenie jest długotrwałe, często obejmuje także najbliższych pacjenta. Nałóg ma bowiem destrukcyjny wpływ również na członków rodziny.