Szalunki i grodzice do wykopów

Bezpieczne I wydajne prowadzenie prac budowlanych wymaga urządzeń i osprzętu. Tym bardziej, że czas wykonania usług budowlanych to pieniądz i żadna firma nie może sobie pozwolić na niewywiązanie się z robót w umówionym terminie. Ale to również kwestia bezpieczeństwa pracowników. Dobrym przykładem bezpiecznego i wydajnego prowadzenia prac w wykopach są nowoczesne systemy szalowania

Możliwości zapewnienia bezpiecznej pracy w wykopach ziemnych

solidne grodziceWłaściwie na każdej budowie wcześnie czy później zajdzie konieczność wykonania wykopu o różnej głębokości. Bardzo istotne jest też tutaj w jakim rodzaju gruntu wykop będzie wykonany. Często pojawiają się również sytuacje kiedy podczas awarii instalacji podziemnej zaistnieje konieczność wykonania wykopu by odsłonić miejsce awarii. Aby móc bezpiecznie i szybko przeprowadzić prace montażowe lub naprawcze należy się zabezpieczyć przed obsuwaniem i obrywaniem gruntu. Chodzi zarówno o zapewnienie bezpieczeństwa personelowi pracowniczemu jak i urządzeniom. Obecnie do zabezpieczeń wykopów służą bardzo nowoczesne systemy szalowania dając możliwość szybkiego i bezpiecznego wykonania niezbędnych prac budowlanych czy inżynieryjnych. Szczególnym rodzajem zabezpieczeń wykopów są solidne grodzice wykonane przede wszystkim ze stali choć do prac gdzie będą one montowane na stałe w  warunkach kontaktu z wodą najlepsze będą grodzice winylowe. Grodzice osadza się w gruncie na stałe lub tymczasowo w zależności od potrzeb. Są one pogrążane w gruncie za pomocą wibromłota lub metodą statyczną. Tymczasowe osadzanie szczelnych ścianek z grodzic dotyczy placów budowy, którym grozi zalanie lub gdy zachodzi konieczność wylania głęboko posadowionych fundamentów. Są one również stosowane przy budowie mostów. Posadowienie grodzic na stałe gdzie będą one stanowić element konstrukcyjny budynku lub tunelu dotyczy sytuacji gdzie konieczne jest utrzymanie gruntu. Grodzice posadowione na stałe są również częścią wałów przeciwpowodziowych i falochronów choć tutaj coraz częściej są stosowane grodzice winylowe ze względu na absolutną odporność na wodę, nawet morską. Ścian z grodzic są wyjątkowo szczelne i wytrzymałe. 

Systemy szalunkowe do wykopów oraz grodzice to bardzo istotny element dla właściwego funkcjonowania firmy budowlanej. Szalunki dają gwarancję bezpiecznego przeprowadzenia prac co jest najistotniejsze. To również gwarancja bardzo szybkiego wykonania wszelkich robót budowlanych i inżynieryjnych. Na rynku funkcjonuje duża liczba producentów oferujących grodzice spełniających najwyższe standardy.