Skuteczne uzdatnianie twardej wody

Problem twardej wody dotyczy większości mieszkańców naszego kraju. Pomimo tego, że woda ze zbyt dużą zawartością magnezu i wapnia nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, jest to niezwykle uciążliwy problem w wielu gospodarstwach domowych. Rozwiązaniem może być stacja uzdatniająca wodę.

Jak działa stacja uzdatniająca wodę w domu?

sól tabletkowana do uzdatniania wodyUzdatnianie wody za pomocą stacji uzdatniania to najprostszy i najbardziej efektywny sposób na poprawę jej jakości. W zależności od jakości wody i jej parametrów, stosuje się odmanganiacze, odżelaziacze, zmiękczacze, a nawet filtry z węglem aktywnym, czy filtry odwróconej osmozy. W praktyce najczęściej jednak stosuje się zmiękczacze wody, ponieważ to z jej twardością mamy najwięcej problemów. Zmiękczanie wody możliwe jest dzięki złożu z żywicy jonowymiennej, która zamienia jony wapnia i magnezu w jony sodu. Do poprawnej pracy takiej stacji konieczna jest sól tabletkowana do uzdatniania wody. To ona odpowiada za regenerację złoża filtracyjnego. Sól ta znajduje się w kolumnie na roztwór regeneracyjny i musi być regularnie uzupełniana. Jest to w zasadzie jedyny obowiązek dotyczący obsługi stacji uzdatniania, ponieważ urządzenie to pracuje automatycznie. Sól tabletkowana do uzdatniania wody jest też jedynym wydatkiem dotyczącym użytkowania stacji, a miesięczny koszt związany z jej zakupem oscyluje w okolicach 25-30 zł. Zatem nie jest to kwota specjalnie uszczuplająca budżet domowy. Dobrze jest jednak zaopatrywać się w sól znanego i sprawdzonego producenta, ponieważ niektóre z tych produktów mogą ulegać zbrylaniu się, przez co ich działanie będzie ograniczone.

Stacja uzdatniająca wodę do swojej pracy wykorzystuje energię elektryczną, co trzeba uwzględnić planując jej zakup i montaż. Potrzebny będzie również dostęp do odpływu kanalizacyjnego (wystarczy kratka odpływowa), ponieważ tamtędy będą wyprowadzane popłuczyny z płukania złoża roztworem regeneracyjnym.