Duże miasta mają to do siebie, że po ich ulicach jeżdżą każdego dnia dziesiątki tysięcy samochodów, a po ulicach przechadzają się setki tysięcy ludzi. W takich warunkach trudno się dziwić, że bardzo często zdarzają się różnego rodzaju wypadki komunikacyjne. W Polsce jest kilka regionów, w których z uwagi na gęstość zaludnienia liczba wypadków jest powyżej średniej.
Rosnąca liczba szkód komunikacyjnych na Pomorzu
Analizując liczby wypadków na polskich drogach należy brać pod uwagę zarówno zdarzenia pomiędzy samochodami, jak i te, w których udział biorą piesi, rowerzyści i inni użytkownicy dróg. Jeśli chodzi o szkody komunikacyjne pomorskie, mazowieckie i śląskie przodują w statystykach wykazujących liczbę wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Wprawdzie nie jest łatwo wskazać wprost przyczynę takiego stanu rzeczy, jednak najprawdopodobniej powodem jest po prostu bardzo duża gęstość zaludnienia w tych województwach. W mazowieckim na statystyki wpływa przede wszystkim Warszawa, natomiast województwa śląskie i pomorskie charakteryzują się większą liczbą dużych miast w swoich granicach, przez co prawdopodobieństwo potrącenia pieszego przez samochód zdecydowanie wzrasta. Duże miasta robią jednak bardzo dużo, żeby liczba szkód komunikacyjnych sukcesywnie spadała, dlatego inwestują znaczne środki w różnego rodzaju rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych jest sprawą priorytetową dla osób zarządzających miastami, dlatego rozwój infrastruktury rowerowej i budowanie bezpiecznych przejść dla pieszych można zaobserwować we wszystkich większych miastach w Polsce. Ubezpieczyciele notują jednak coraz więcej wypadków na drogach, jednak pomimo wzrostu natężenia ruchu można się spodziewać, że wspomniane inwestycje w najbliższych latach pozwolą na odwrócenie tego trendu.