Rodzaje rur wentylacyjnych

Wymiana powietrza pomiędzy pomieszczeniami a otoczeniem zewnętrznym jest konieczna. Do budynku powinien być doprowadzany tlen, ponieważ człowiek potrzebuje go do oddychania. Jeśli w pomieszczeniu jest okno to wymianę powietrza można zapewnić właśnie w ten sposób. Jeśli z jakichś powodów nie ma możliwości wstawienia okna konieczne jest wykonanie odpowiedniej wentylacji.

Ocieplone rury do wentylacji

rura wentylacyjna ocieplonaNajczęściej stosowanym typem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna. Nierzadko wykonywana jest z połączenia specjalnych pustaków lub wkładów z rur z tworzywa sztucznego bądź stali ocynkowanej. Jeśli chcemy zainstalować przewody w pomieszczeniach, w których nie ma komina, wtedy wykorzystuje się urządzenie do wentylacji mechanicznej oraz rury wyprowadzone na zewnątrz. W zależności od wybranej technologii konieczne jest to, aby odpowiednio dopasować materiały. Jeśli wybierzemy dobre rury o optymalnym przekroju poprzecznym, wtedy wymiana powietrza będzie przebiegała w sposób płynny. Na rynku znajdziemy bardzo wiele typów przewodów. Ciekawym rozwiązaniem jest rura wentylacyjna ocieplona. Najczęściej model ten wykorzystuje się w przypadku wyprowadzania instalacji po ścianie zewnętrznej budynku. Wtedy izolacja termiczna zapobiega szybkiemu schładzaniu się powietrza wylatującego z pomieszczenia, dzięki czemu bez problemów może ono wylecieć na zewnątrz.

Innym typem wkładek są elementy o przekroju kwadratowym wykonane z tworzyw sztucznych. Wyróżniają się one dużą wytrzymałością oraz odpornością na starzenie, dzięki czemu nie trzeba często ich wymieniać. To bardzo istotne, ponieważ każdemu właścicielowi domu zależy na tym, aby budynek był jak najbardziej trwały i bezpieczny. Kolejną alternatywą są kształtki elastyczne. Stosuje się je tam, gdzie komin nie może być wykonany jako prostoliniowy.