Wapno kojarzy nam się głównie z pracami budowlanymi, jednak ma ono dużo szersze zastosowanie w przemyśle oraz w rolnictwie. Wapno to spoiwo mineralne, czyli takie, które powstaje w wyniku procesu wypalania i proszkowania surowców skalnych. Takie spoiwo wiąże się i twardnieje na powietrzu oraz w wodzie, czyli jest odporne na działanie wszelkich opadów atmosferycznych.
Sposoby przechowywania wapna
Wyróżnia się dwa rodzaje wapna: palone i gaszone. Palone wykorzystuje się do wytworzenia zapraw murarskich i tynkarskich a także do produkcji cegieł. W hutnictwie stosuje się je podczas lutowania. Ma silne właściwości higienizujące, dlatego dodaje się je do osadów pościekowych, w celu zahamowania rozwoju mikroorganizmów. W rolnictwie rozsiewa się je na polu, żeby odkwasić glebę. Robi się to po zbiorach, ponieważ nie można łączyć wapna z obornikiem. Wapno gaszone jest wykorzystywane w procesie wytwarzania mydła, do bielenia ścian i pni drzew, w celu zahamowania rozwoju drobnoustrojów. W stomatologii używa się go do mocowania plomb i opatrunków. W przemyśle spożywczym służy do zmiękczania wody oraz ma za zadanie nadać żywności odpowiedni odczyn kwasowości. W postaci płynnej wykorzystuje się je do malowania, jako składnik farb i jako spoiwo zapraw stosowanych w budownictwie. Najwygodniej przechowuje się je w stacjach big bag, które umożliwiają dozowanie wapna w porcjach, w bardzo łatwy sposób. Za pomocą kilku przycisków pozwala na pobranie żądanej porcji. Dzięki zaworowi, zamykającemu rękaw worka, wapno nie ulegnie zanieczyszczeniu ani nie zostanie poddane działaniu powietrza, które mogłoby wpłynąć na jego właściwości. Zawór zapobiega również wysypywaniu się wapna, a co za tym idzie, marnowaniu surowca. W mniejszych zakładach produkcyjnych zaleca się przechowywanie wapna w mniejszych zbiornikach, do 3m sześciennych, z dozownikiem. Pojemnik z blachy nierdzewnej stoi na specjalnych stopach, które można przymocować do podłogi.
Wapno jest składnikiem biorącym udział w produkcji wielu produktów codziennego użytku, z czego nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jednak kontakt z czystym wapnem może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego warto zadbać o przechowywanie go w odpowiedni sposób, który zapewni bezpieczeństwo pracowników, oraz uchroni samą substancję przed zanieczyszczeniem.