Gaz pieprzowy był jednym z najskuteczniejszych, ogólnodostępnych środków do samoobrony, i używany był bardzo często zarówno przez służby mundurowe i formacje ochrony, jak i przez prywatnych użytkowników, potrzebujących narzędzia obrony. Nie każdy gaz był jednak wygodny w użyciu czy skuteczny tak, jak miało to miejsce w bardziej nowoczesnych odmianach, dlatego użytkownicy często kierowali się najlepszymi opiniami w trakcie wyboru gazu obronnego do własnych potrzeb.
Najbardziej polecany gaz do samoobrony
Zadaniem gazu pieprzowego było częściowe lub całkowite obezwładnienie napastnika, do czasu ucieczki lub przyjazdu służb mundurowych. Różne rodzaje gazu posiadały bardzo odmienne substancje drażniące, aczkolwiek wszystkie wywoływały bardzo dotkliwe i bolesne podrażnienie oczu i śluzówek, oraz łzawienie. Nie były one jednak szkodliwe dla zdrowia, a ich efekt mijał po kilku godzinach od zaaplikowania. Standardowe odmiany nie były jednak proste w użyciu, gdyż gaz w aerozolu mógł być skierowany na użytkownika przez wpływ silnego wiatru lub zniwelowany nawet niewielkimi opadami deszczu. Za najbardziej skuteczny gaz pieprzowy uznawana była odmiana w żelu, działająca niemal identycznie, aczkolwiek stosująca gęsty żel jako substancję rozpylającą. Taki gaz mógł być więc stosowany w każdych warunkach, nawet w trakcie złej pogody, ograniczającej możliwości wariantu w aerozolu. Nie mógł być on łatwo usunięty po zaaplikowaniu, choć wyparowywał z czasem, znikając całkowicie po około trzech godzinach. Skuteczność była również zależna od stosowanej substancji drażniącej. Tanie i ogólnodostępne gazy obronne nie posiadały zbyt mocnych specyfików, głównie z obawy o narażenie zdrowia co bardziej wrażliwych napastników.
Droższe i bardziej wyspecjalizowane gazy pieprzowe, dostępne w profesjonalnych sklepach dla służb mundurowych i wojskowych, natomiast, mogły być używane do zadań cywilnych jak i służbowych, gdyż ich użycie skutkowało całkowitym obezwładnieniem dowolnego napastnika nawet na kilka godzin. Gaz pieprzowy był często dostępny w formie wygodnej i niewielkiej butli, podobnej do tej którą używano do produkcji kieszonkowych kosmetyków w aerozolu. Bardziej wygodne i większe gazy, przeznaczone do celów służbowych, posiadały wygodne uchwyty, uformowane na wzór broni palnej.