Przenośne lampy grzewcze

W zakładach przemysłowych i konstrukcyjnych często nie było wystarczająco dużo przestrzeni by ulokować jakiekolwiek urządzenia grzewcze. W takim otoczeniu nawet grzejniki na podczerwień nie były zbyt skuteczne, gdyż najczęściej zdarzało się iż były one przesłaniane przez wyposażenie hali, które pochłaniało większość promieniowania podczerwonego i oddawało ciepło w znacznie mniejszym stopniu niż podczas naświetlania całego pomieszczenia.

Przenośna lampa grzewcza na podczerwień

lampa na podczerwień do ogrzewaniaWiele zakładów zaczęło więc zaopatrywać się w przenośne urządzenia grzewcze na podczerwień. Były one równie skuteczne jak odmiany montowane na stałe, aczkolwiek mogły być przenoszone i ustawiane w dowolnym miejscu na terenie hali produkcyjnej. Przenośna lampa na podczerwień do ogrzewania pomieszczeń była o tyle wygodna, iż mogła być używana nie tylko na stałych stanowiskach pracy, ale również w pomieszczeniach w których wykonywano prace konserwacyjne, lub też które były całkowicie użytkowe i nieużywane w trakcie normalnej pracy obiektu. Najmniejsze lampy na podczerwień były bardzo niewielkie, posiadając rozmiary porównywalne do domowych grzejników na podczerwień, aczkolwiek w użyciu były również większe lampy o silniejszym promieniowaniu, służące do ogrzewania pomieszczeń o dużych powierzchniach. W niektórych modelach istniała możliwość wykorzystania akumulatorów, które pozwalały na używanie lamp z dala od źródła stałego zasilania. Lampy przemysłowe należały do odpornych i wytrzymałych urządzeń, choć przenośne warianty były jeszcze lepiej zabezpieczone przed wszelkimi uszkodzeniami jakie mogły przydarzyć się w trakcie pracy na hali produkcyjnej, oraz dobrze znosiły wystawienie na działanie szkodliwych substancji chemicznych, używanych w wielu procesach produkcyjnych.

Obudowy były więc wykonywane z aluminium i nierdzewnej stali, a wszystkie podzespoły izolowane oraz doszczelnione, zapobiegając możliwości zawilgocenia lub zalania wnętrza urządzenia. Niewielka waga i możliwość łatwego przenoszenia urządzenia grzewczego były największymi zaletami owych lamp, dlatego też coraz częściej wprowadzano je do inwentarza tych zakładów przemysłowych, które z jakiegokolwiek powodu nie mogły zainstalować standardowych grzejników na podczerwień na terenie hal produkcyjnych.