Profesjonalne biuro księgowe

Każdy przedsiębiorca powinien na początku działania firmy, podjąć decyzję, jak będzie realizowana jego księgowość. W małych firmach księgowością zajmują się pracodawcy, jeżeli posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności, albo zlecają ją jakiemuś taniemu biuru rachunkowemu. W miarę rozrostu firmy, zwiększa się ilość obowiązków i może się okazać, że właściciel już nie jest w stanie samodzielnie rozliczać firmy i jest zmuszony znaleźć dobre biuro. 

W jaki sposób działają biura rachunkowe? 

biuro księgoweZe względów kosztowych, najtańszą sprawdzoną opcją, jest podjęcie współpracy z biurem rachunkowym, które będzie w stanie kompleksowo się zająć księgowością, kadrami i płacami. Oczywiście można także zatrudnić samodzielną księgową na etacie, ale jest to dość duże obciążenie miesięczne, więc decydują się na nie jedynie przedsiębiorcy prowadzący duże firmy, które zatrudniają nawet ponad stu pracowników. Biuro księgowe charakteryzuje się ty, iż zatrudnia przynajmniej kilku księgowych, którzy w ciągu jednego miesiąca są w stanie rozliczyć nawet dwieście działalności gospodarczych i spółek. Dzieje się tak, ponieważ w biurze panuje doskonała organizacja. Księgowi mają swoich pomocników i zastępców, a do tego zatrudnieni są pracownicy kadrowi i doradcy podatkowi. Każdy ma przydzielone zadanie, z którego musi się rozliczyć w wyznaczonym czasie. Ponieważ w księgowości liczy się terminowość, rzetelność i doświadczenie, to wszyscy pracownicy muszą ciągle się szkolić i wymagać od siebie zaangażowania. Każdy księgowy zajmuje się prowadzeniem podatkowej książki przychodów i rozchodów dla jednoosobowych działalności gospodarczych i pełnych ksiąg rachunkowych dla spółek. Ponadto mogą również naliczać listę płac, jeżeli nie ma pracowników kadrowych, lub z różnych przyczyn nie mogą tego zrobić. 

Współpraca z biurem księgowych jest szczególnie korzystna dla małych przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości na zatrudnienie samodzielnej księgowej, lub zwyczajnie ich na to nie stać. Za usługi księgowe płaci się stały, comiesięczny abonament, którego wysokość zależy od rodzaju i wielkości przedsiębiorstwa, od ilości generowanych dokumentów księgowych oraz od ilości zatrudnionych pracowników na etatach. Jego wysokość często jest mniejsza niż połowa wynagrodzenia księgowego na etacie.