Potrzebowałam kupić żywność bezglutenową

 

Jakiś czas temu dowiedziałam się, że mam celiakię. Nawet nie zdawałam sobie sprawę jak groźna może być ta choroba, dopóki lekarz nie opowiedział mi o jej ewentualnych konsekwencjach. Na szczęście, miał on dla mnie również bardzo dobrą wiadomość. Jeśli przejdę na dietę bezglutenową nie będę musiała stosować nawet leczenia farmakologicznego. Moja choroba została wykryta dosyć wcześnie, dlatego nie mam jeszcze zmian w układzie trawiennym i dobra dieta powinna wszystkiemu zaradzić.

Gdzie kupić dobrą żywność bez glutenu?

rekomendowana żywność bezglutenowaDowiedziałam się, że przede wszystkim powinnam wykluczyć z diety wszystkie produkty, które mogą zawierać choćby śladowe ilości glutenu. Celiakia to nic innego, jak uczulenie na ten produkt najlepiej więc jest przejść na taką dietę, która nie będzie wywoływała podrażnień układu trawiennego, a wtedy wszystkie moje przykre dolegliwości powinny minąć jak ręką odjął. W takiej sytuacji potrzebna mi więc była rekomendowana żywność bezglutenowa. Zapytałam się lekarza, gdzie mogłabym taką kupić, ponieważ do tej pory nie szukałam takich produktów żywnościowych, gdyż nie były mi potrzebne. Dowiedziałam się od niego, że żywność bezglutenową można kupić nawet w hipermarketach. Jednak, jeśli chcę mieć pewność, że zakupione przeze mnie produkty są pewne i bezpieczna dla osób z taką chorobą jak moja powinnam udać się do sklepu ze zdrową żywnością lub do żywnościowych sklepów medycznych, gdzie trafiają produkty które są odpowiednio przebadane. Poszłam za jego radą i udałam się do sklepu ze zdrowym jedzeniem. Sklep znajdował się blisko mojego miejsca zamieszkania, ale byłam tam pierwszy raz. Nawet nie miałam pojęcia można tam dostać produkty w tak dobrych, niskich cenach, o wiele lepszych niż w przypadku zwykłej żywności. Byłam bardzo zadowolona. A jeszcze bardziej byłam zadowolona, kiedy dowiedziałam się, ze większość tych produktów 1 do 1 zastępuje żywność z glutenem.

Na przykład mąka bezglutenowa miała takie same właściwości jak pszenna i można było z niej piec ciasta, biszkopty, a nawet chleb i bułki. Mogłam zakupić także rekomendowane bezglutenowe proszki do pieczenia, gotowe bułki tylko do upieczenia czy ciasto do przyrządzenia naleśników. Nawet nie miałam pojęcia w jakich produktach znajduje się gluten. Teraz mogłam go unikać.