Podlewanie, ochrona i nawożenie hortensji piennej

 

Przez pierwszy rok lub dwa po posadzeniu i podczas każdej suszy upewniamy się, że hortensje dostają dużo wody. Roślina musi otrzymać co najmniej jeden litr wody w ciągu dnia, jednak lepiej jest głęboko podlewać trzy razy w tygodniu niż codziennie płytko spryskiwać. To zachęca do wzrostu korzeni.

Rady ogrodnicze – hortensja pienna

hortensja pienna producentHortensje wielolistne, pienne i gładkie wymagają więcej wody, ale wszystkie odmiany mają stałą wilgotność. Liście więdną, jeśli gleba jest zbyt sucha, a kwitnienie będzie utrudnione z powodu braku wody. Używamy węża namaczającego, aby głęboko podlać i zatrzymać wilgoć z kwiatów i liści. Najlepiej rano podlewać hortensje, aby przygotować je na upały dnia i uniknąć chorób. Dodajemy organiczną ściółkę, której potrzebuje hortensja pienna Producent radzi, aby gleba była wilgotna i chłodna, z czasem dodajemy składniki odżywcze i poprawiamy teksturę gleby. Jeśli gleba jest bogata w składniki odżywcze, może nie być konieczne nawożenie hortensji. Zbyt dużo nawozu sprzyja rozwojowi liściastego systemu kosztem kwitnienia. Najlepszym sposobem określenia potrzeb w zakresie płodności jest wykonanie testu gleby. Stosujemy nawóz na bazie konkretnych hortensji. Każda odmiana ma inne potrzeby i oczekuje innego czasu aplikacji. Jesienią przykrywamy rośliny na głębokość co najmniej dwudziestu pięciu centymetrów ściółką z kory, liści, igieł sosny lub słomy. Jeśli to możliwe, przykrywamy całą roślinę, łącznie z końcówkami, robiąc klatki i luźno wypełniając je liśćmi. Nie używamy liści klonu, ponieważ mają tendencję do matowienia, gdy są mokre i mogą udusić roślinę.

Na koniec ciekawostka – można zmienić kolor kwiatów, ale nie od razu. Korekta koloru trwa tygodnie, a nawet miesiące. Wszystko zależy od kwasowości gleby chociaż nie każdą hortensję można modyfikować pod względem barw kwiatów.