Podajnik wibracyjny liniowy – budowa i zastosowanie

W przemyśle wykorzystuje się różnego rodzaje podajniki liniowe. Służą one do liniowego transportu produktów. Dobrej jakości podajnik musi cechować wysoka wydajność oraz niezawodność. Podajnik nie powinien emitować hałasu i powinien mieć możliwość modyfikacji komponentów według potrzeb.

Do czego służy podajnik wibracyjny liniowy?

podajnik liniowyPodajnik liniowy służy do dozowania produktów sypkich do opakowań. Produkty, które są odpowiednie do podajników tego rodzaju muszą być suche, nie mogą się kleić i zbrylać, ponieważ spowodowałoby to zatkanie się elementów urządzenia. Z pojemnika w kształcie lejka produkt przemieszcza się do wibrującej rynny, która za pomocą drgań transportuje produkt do podstawionego opakowania. Opakowanie umieszczone jest na wadze, która w precyzyjny sposób wskazuje wagę produktu w opakowaniu i po uzyskaniu pożądanej wagi urządzenie zaprzestaje dalszego podawania produktu do tego opakowania. W dalszej kolejności następuje zamiana opakowania na puste i cały proces transportu i ważenia odbywa się od początku. Opisany rodzaj podajnika jest podajnikiem wibracyjnym liniowym. Jest to jeden z wielu rodzai podajników liniowych wykorzystywanych w przemyśle. Rodzaj podajnika dobierany jest odpowiednio do rodzaju produktu, do którego miałby zostać użyty. Odpowiedniego rodzaju napędy działają na rynnę, aby jej drgania były miarowe i przekazywały odpowiednie ilości produktu sypkiego do opakowania. Podajniki powinny być łatwe w utrzymaniu czystości.

W przemyśle niezawodność podajników jest bardzo ważna, ponieważ dzięki wydajnym urządzeniom można uniknąć kosztownych przestojów, które mogą narażać firmę na starty finansowe. Podajnik powinien pracować cicho i wydajnie. Z dużą precyzją powinien dozować produkty zapewniając płynność w pakowaniu.