Okazałe sadzonki funkii

Ogród zacieniony, do którego dociera mało słońca to wyzwanie dla każdego ogrodnika. Aby był piękny, należy posadzić w nim gatunki które dobrze sobie poradzą w takich warunkach. Oprócz tego, że wybierzemy najładniejsze okazy należy je zestawić w taki sposób, aby tworzyły niebanalne kompozycje i zachwycały swym urokiem przez cały rok.

Wybór funkii i jej sadzonek do ogrodu

funkie sadzonkiKiedy chcemy założyć piękną rabatę w zacienionej części ogrodu, warto wybrać odpowiednie gatunki, które będą okazale rosły bez dużego dostępu do słońca. Wśród najbardziej popularnych okazów są funkie sadzonki, które łatwo pozyskamy samemu. Jeżeli byliny te rosną już na naszej działce, latem możemy je podzielić. Wystarczy wziąć ostre narzędzie i ostrożnie podzielić kępy na kilka części. Ważne aby każda z nich miała kilka okazałych liści. Gdy uda nam się to zrobić nowe sadzonki należy od razu wsadzić do małych, plastikowych doniczek z glebą i obficie podlać letnią wodą. Po kilku tygodniach od ukorzeniania będzie można je przesadzić na miejsce stałe, gdzie będą stanowić piękną ozdobę. Warto pamiętać, że wśród gatunku istnieje wiele ciekawych odmian, różniących się kolorem liści oraz charakterystycznych wzorach na blaszkach liściowych. Zwykle osiągają podobną wielkość a ich kwiaty pojawiają się latem. Mimo że kwitną dość obficie to okazałe liście odgrywają główną rolę i sprawiają, że tak chętnie są wybierane. Aby stworzyć ładne kompozycje powinniśmy zestawić te rośliny z pięknie kwitnącymi bylinami. Dzięki temu będziemy mieli piękny ogród, który zostanie ozdobny przez wiele letnich miesięcy. Warto pamiętać, że funkie to gatunki, które mają ozdobne liście utrzymujące się na roślinie przez cały rok. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na to, aby nie miały żadnych oznak choroby i miały dobrze rozwinięty system korzeniowy. W przeciwnym razie funkie szybko nam zmarnieją na działce. Warto pamiętać, że największą cechą takich roślin jest to, że wymagają mało pielęgnacji i z ich uprawą poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy, dlatego warto posadzić chociaż jeden egzemplarz tej okazałej rośliny.

Jeżeli chcemy mieć piękny ogród nawet z zacienionej części ogrodu, warto wybrać funkie. Mają liście ozdobne przez cały rok, a dodatkowo są bardzo łatwe w uprawie. Poradzą sobie z nią nawet początkujący ogrodnicy, bo oprócz podlewanie nie potrzebują innych zabiegów pielęgnacyjnych. Najpiękniej prezentują się z kwitnącymi bylinami.