Każdy z nas za małego grał w piłkę, siatkę czy koszykówkę na zwykłych trawnika czy nawet na chodnikach. Wiązało się to z częstymi zadrapaniami i urazami. W dzisiejszych czasach dzieci mają jednak dużo większe pole do popisu, ponieważ coraz więcej murowanych jest chociażby orlików, na których są bardzo wygodne i zdrowe nawierzchnie sportowe. Jakie występują nawierzchnie sportowe? Które nawierzchnie najlepiej sprawdzają się w przypadku konkretnej dyscypliny?
Które nawierzchnie sportowe wybrać?
Wszystko zależy od tego jaki sport chcemy uprawiać Ale bezsprzecznie, najbardziej elastycznym i prozdrowotnym rozwiązaniem są nawierzchnie z poliuretanu. Każdy z nas prawdopodobnie spotkał się już z tego typu boiskiem, ponieważ jest on powszechnie stosowany na boiskach szkolnych, halach, stadionach czy orlikach. Poliuretan to materiał z którego powstają nowoczesne nawierzchnie sportowe. Pozwala on uzyskać efektowne boiska Ale co najważniejsze jest bardzo bezpieczny. Świetnie chroni nasze kości, stawy i poszczególne części ciała przed niepotrzebnym nadwyrężeniem. Podstawową zaletą nawierzchni poliuretanowej jest jej elastyczność i sprężystość, to właśnie dlatego jest tak dobra dla naszego zdrowia, znacząco mniej obciąża stawy i kości. Dzięki zaawansowanej technologii montażu za pomocą specjalnych urządzeń, jest ona odporna na ścieranie, działanie mikroorganizmów, dostępna jest w wersji przepuszczalnej lub nieprzepuszczalnej wody. Kolejna olbrzymią zaleta tej nawierzchni jest jej odporność. Raz nałożona nawierzchnie sportowa z poliuretanu wytrzyma lata, a nie wymaga on praktycznie żadnej konserwacji. Jest odporny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i odkształcenia więc praca nad utrzymaniem jego prawidłowego stanu jest dosłownie znikoma. Właśnie dlatego jest to najczęściej wybierany materiał do tworzenia różnego rodzaju boisk dla dzieci jak i profesjonalnych sportowców.
Nawierzchnie sportowe poliuretanowe wykonywane są jednak na różne grubości, w zależności od ich przeznaczenia. Jeżeli ma być to nawierzchnia pod kort tenisowy, niezbędna będzie jednowarstwowa nawierzchnia o grubości 13 mm. Znajduje ona również zastosowanie do rozbiegów i bieżni lekkoatletycznych. Dwuwarstwowa nawierzchnia z poliuretanu tej samej grubości, sprawdzi się znakomicie w przypadku boisk piłkarskich. Wśród osób korzystających z tej nawierzchni pod kątem piłki nożnej, występuje jednak duża ilość urazów i kontuzji, ponieważ jest to zdecydowanie twardsze nawierzchnia niż murawa trawiasta.