Wybierając gabinet stomatologiczny, warto kierować się jego dobrą opinią. Im więcej pozytywnych komentarzy o danym gabinecie, tym lepiej, bo dobrze to świadczy o placówce. Większość kojarzy gabinety dentystyczne tylko z bólem zęba i z leczeniem kanałowym. A przecież w jamie ustnej może nas boleć nie tylko ząb. Równie dobrze może nas boleć dziąsło, które będzie oddziaływać na okoliczne zęby, przez co może nam się wydawać, że boli nas ząb. Co zrobić w takiej sytuacji?
Gabinety oferujące kiretaż zamknięty i otwarty
Przyczyn bólu dziąsła może być wiele, ale do zdecydowanie najczęstszych zalicza się kieszonki dziąsłowe. Każdy ząb otoczony jest ściśle przylegającym do niego dziąsłem. Jeśli dojdzie do przerwania tej ciągłości np. przez próchnicę, która znajduje się na linii dziąsła i nie pozwala na przytwierdzenie się nabłonka dziąsłowego do zęba, to powstaje kieszonka dziąsłowa. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kieszeń, czyli wolna przestrzeń pomiędzy zębem a dziąsłem. W trakcie jedzenia zaczynają tam gromadzić się resztki pokarmowe, które gniją i sprzyjają rozwojowi bakterii. Tworzy się stan zapalny, który powoduje bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Zaczyna nas boleć między zębami, wokół zęba, czasem wydaje się nam, że boli właśnie ten konkretny ząb, a przyczyna jest tak naprawdę w dziąśle. Czy da się to wyleczyć? Z pomocą przychodzą znane gabinety stomatologiczne – rzeszów ma do zaoferowania sporo w tej kwestii. Można od razu udać się do periodontologa, jeśli jesteśmy pewni, że posiadamy kieszonkę dziąsłową, bo np. jest ona widoczna gołym okiem. Jeśli nie wiemy, co nam dolega, możemy udać się do gabinetu lekarza dentysty, by otrzymać doraźną pomoc i ewentualne skierowanie do specjalisty. Leczenie kieszonek dziąsłowych nie jest łatwe. Po pierwsze trzeba wyeliminować szkodliwe nawyki jak palenie papierosów czy rzadkie mycie zębów.
Konieczne będzie oczyszczenie zębów z kamienia oraz próchnicy, a to możliwe jest dzięki zabiegowi o nazwie kiretaż. Wykonuje się kiretaż zamknięty oraz otwarty (wtedy konieczne jest rozcinanie dziąsła, by dotrzeć do głębszych powierzchni zęba). Po kiretażu i wycięciu niewielkiego fragmentu kieszonki, powinno dojść do wytworzenia nabłonka po kilku tygodniach. W tym czasie należy myć zęby po każdym posiłku oraz stosować płukanki odkażające na bazie chlorheksydyny.