Kompleksowe i specjalistyczne nawożenie ziemniaków

Ziemniak to chyba najpopularniejsze warzywo w Polsce, o ile nie w Europie. Bogata w skrobie, dostępna cały rok i niezwykle sycąca tak pokrótce przedstawia się słynna, jadalna bulwa, która wraz ze soczystym schabowym, koperkiem i sałatą tworzą danie na miarę niedzielnego obiad. Jak w takim razie hoduje się ziemniaki?

Nawożenie ziemniaków to wbrew pozorom skomplikowany proces

specjalistyczne nawożenie ziemniakówZiemniak, Kartofel czy Poznańska Pyra, to warzywo, które jako jedyne w każdym regionie polski przyjmuje inną nazwę. Zawsze jednak chodzi o tę jedną i tą samą bulwę, którego Polska jest szóstym co do wielkości producentem w Europie. Niby taki popularny, a niewiele się jednak mówi o jego hodowli i zbiorach, nikt też nie wie jak ważne jest specjalistyczne nawożenie ziemniaków. Po części to ono warunkuje końcową wielkość plonów i tego jak będę się kształtować ceny tego dobra na jego rynku zbytu. Należy więc zacząć od tego, że jest to wysoce skomplikowany proces, a aby plony były satysfakcjonujące i obfite ziemniaczane bulwy potrzebują przede wszystkim potasu. To właśnie ten pierwiastek jest odpowiedzialny za transport asymilatów rośliny z jej zielonych liści, do korzennej bulwy znajdującej się pod ziemią. Warunkuje to duże plony, nie tylko pod względem ilościowym, ale również jakościowym, zwiększa się wtedy zawartość skrobi, a dorodne warzywa są bardziej treściwe. Kolejnym ważnym składnikiem dla prawidłowego rozwoju tej rośliny jest azot. Ta cząstka z Tablicy Mendelejewa, nosząca symbol N wpływa na odpowiednie ukorzenienie i wzrost bulwy, ponadto zawartość azotu w glebie również uzależnia od siebie wielkość plonów. Słynnego azotu nie możemy jednak aplikować indywidualnie, nie zdziała on bowiem za wiele jeśli naszej bulwie brakować będzie innych, cennych i wartościowych składników pokarmowych. Oprócz więc tych dwóch podstawowych, hodując ziemniaki powinniśmy zatroszczyć się o zawartość w glebie siarki, magnezu, fosforu i wapnia oraz innych, niezbędnych mikroskładników. Na tym jednak nie kończy się wiedza dotycząca uprawy tej popularnej bulwy. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do właściwego nawożenia wziąć pod uwagę wcześniej stosowane naturalne nawozy, nieprzyjemnie pachnący, ale niezwykle skuteczny obornik, czasem jest wystarczającym źródłem azotu dla hodowanych kartofli.

Wbrew pozorom ziemniaki nie są łatwe w uprawie, a zapewnienie im odpowiednich warunków często jest mocno pracochłonne. Przy ustalaniu nawożenia trzeba pod uwagę wziąć mnóstwo zewnętrznych czynników, które znacznie wpływają na wzrost i rozwój ziemniaków. Kto by więc pomyślał, że tak niepozorny kartofel czy pyrka może nieść za sobą tyle hodowlanych problemów?