Kolki u niemowlaka – sprawdzone sposoby

 

Jak wiadomo po narodzinach dziecka, zazwyczaj musimy zmierzyć się z chorobami lub innymi dolegliwościami występującymi w tym okresie u maluszka. Nie jest to miłe doświadczenie dla nas jako rodziców, a tym bardziej dla dziecka. Zdrowie i bezpieczeństwo naszej pociechy powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Jak złagodzić występowanie kolek?

co jest dobre na kolki dla noworodkaJednym z typowych zaburzeń są kolki, które występują niestety u większości niemowlaków. Ta nieprzyjemna dolegliwość to skurcze jelit, które sprawiają dziecku ból. Niemowlę pręży się, napina całe ciało i do tego głośno płacze. Niestety w tym czasie bardzo ciężko uspokoić dziecko. Kolki zazwyczaj pojawiają się około trzeciego tygodnia życia dziecka i przeważnie ustępują samoistnie do ukończenia przez dziecko pół roku. Atak kolki pojawia się niespodziewanie i trwa od kilku minut do niestety nawet kilku godzin, kilka razy w tygodniu. To, że ustępują samoistnie, nie znaczy, że nie możemy znaleźć sposobu, by ulżyć dziecku w bólu lub go w porę wyeliminować. Z pewnością większość rodziców zadaje sobie pytanie: Co jest dobre na kolki dla noworodka? Często noszenie i przytulenie dziecka może nie pomóc, więc warto wypróbować inne sposoby. Najważniejsze jest karmienie dziecka w odpowiedniej pozycji, tak by nie piło łapczywie i zbyt szybko. Pomóc może w tym lekko odchylona główka dziecka. Jak również ważne jest, by pamiętać o regularnym odbijaniu po każdym karmieniu maluszka. Opisany sposób dotyczy karmienia piersią, a co jeśli dziecko pije z butelki? W tym przypadku ważne by smoczek zawsze był w pełni wypełniony mlekiem, co zapobiegnie dostawaniu się powietrza do wnętrza butelki, a później do organizmu dziecka. Na ryku znajdziemy również pomocne butelki antykolkowe, które w większości przypadków znacznie pomagają uniknąć powstawaniu kolek u dziecka. Co w sytuacji, gdy ból niestety już się pojawił? Aby złagodzić dolegliwość można m.in.: przygotować rozgrzewający okład z bawełnianej pieluszki lub ciepłą kąpiel w wanience, ponieważ jak wiemy również, na własnych przypadkach, że ciepło rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle brzucha.

Kolki to ciężki okres podczas opieki nad dzieckiem, jednak musimy starać się pomóc maluszkowi przejść przez to jak najłagodniej. Przede wszystkim być z nim by czuło naszą obecność i miłość. Tylko rodzic jest w stanie najszybciej i najlepiej uspokoić płaczące dziecko, niezależnie od sytuacji, w jakiej się znajdujemy.