Klatka dla psa – zalety

Jeśli jesteś właścicielem psa z pewnością zauważyłeś, że w chwilach silnego napięcia, Twój pupil lubi chować się w ciasne, przytulne miejsca. Nie ważne czy odkurzasz. Twój sąsiad robi remont. Czy za oknem odbywa się impreza sylwestrowa. Twój czworonożny przyjaciel nie czuje się komfortowo, więc szuka miejsca, które mu to uczucie zapewni.

Pies w klatce – pomoc w walce ze strachem

klatka dla psa do domuPojęcie klatek dla psów w naszym społeczeństwie postrzegane jest negatywnie. O ile służą nam one do więzienia psów i ograniczania im swobody, o tyle powinniśmy negować ich wykorzystanie. Jednak klatka dla psa do domu może spełniać zupełnie inne funkcje, niż te do których jesteśmy przyzwyczajenie. Może bowiem posłużyć za kącik wypoczynkowy lub miejsce schronienia naszego psa. Odpowiednio przygotowana, postawiona we właściwym miejscu stanie się ulubionym miejscem Twojego pupila w całym domu. Sprawdzi się także podczas wizyt gości za którymi Twój pies nie przepada lub… goście nie przepadają za zbyt entuzjastycznym przywitaniem psa. Pamiętajmy jednak, że klatka powinna stanowić dla naszego pupila nagrodę – nie karę. Jeśli więc nasz pies nigdy nie miał z nią styczności, chcąc go przyzwyczaić, pod żadnym pozorem nie zamykajmy zwierzęcia na siłę w jej wnętrzu. Takie zachowanie wywoła u psa niepotrzebny stres, a samo miejsce będzie kojarzyło się ze złym przeżyciem. Pies będzie miał traumę, a prawidłowa funkcja klatki dla psa nigdy nie zostanie przez niego odkryta.

Ciągle zmieniające się podejście wywołane wzrostem wiedzy na temat tresury psów sprawiło, że zwierzęta te stały się naszymi najwierniejszymi przyjaciółmi. Bardzo często dzielącymi z nami nawet wspólne łóżko. Zdajemy sobie sprawę, że pies ma prawo odczuwać takie same emocje jak my – w tym strach. Rola właścicieli z kolei leży w tym, aby pomagać rozładować psu narastające w nim napięcie. Klatka więc powinna być elementem, którego nie powinno zabraknąć w każdym psim domu.