Kaskady i wodospady ogrodowe

Kamień naturalny jest najlepszym przyjacielem wody, jeśli chodzi o kształtowanie świeżej, naturalistycznej i praktycznej przestrzeni zewnętrznej. Niezależnie od tego, czy chcemy zrównoważyć duży basen, czy małą fontannę tarasową, kamień naturalny może zapobiec zbyt sztucznemu lub arbitralnemu wyglądowi elementu krajobrazu. 

Kaskady ogrodowe tworzą niezwykłą atmosferę

kaskady ogrodowe z kamieniaKamień naturalny świetnie wygląda również jako obramowanie wokół rabat ogrodowych, szczególnie w przypadku roślin przyjaznych dla wody, takich jak paprocie drzewiaste. Chociaż zawsze dobrym pomysłem jest uczynienie z centralnego punktu krajobrazu kreatywną cechą, powinniśmy rozważyć sposoby oszczędzania wody w innym miejscu swojego krajobrazu. Umieszczenie wodospadu w ogrodzie to doskonały sposób na dodanie atmosfery luksusu. Dźwięk wody poruszającej się po skałach jest z natury kojący, a większe kaskady wyrzucają mgłę w powietrze, tworząc efekt chłodzenia na zewnątrz i działając jako nawilżacz w pomieszczeniu. Wodospady, kaskady ogrodowe z kamienia, naturalne lub stworzone przez człowieka, występują w wielu różnych stylach i typach. Niektóre z wodospadów, które zobaczysz, mają warstwowe płyty kamienne, podczas gdy inne mają głazy, które są okrągłe lub kwadratowe. Niektóre opróżniają się do płytkich basenów, a inne wpadają do głębszych studni. Niektóre rodzaje wodospadów, które zobaczysz w tej kolekcji, obejmują wodospady półkowe, w których woda wylewa się pionowo nad pionowym klifem, utrzymując tylko częściowy kontakt z podłożem skalnym; wodospady arkuszowe, gdzie woda pochodzi z bardzo szerokiego strumienia; zanurzać wodospady, które zawsze pochodzą z wąskiego strumienia i całkowicie tracą kontakt ze skałami; i wodospady ślizgowe, które utrzymują stały kontakt z podłożem skalnym. Niektóre z tych wodospadów będą miały wiele kaskad, podczas gdy inne tylko jeden upadek. W bardziej suchym klimacie ten duży wodospad spada ze znacznie większej wysokości, rozpylając chłodzącą mgłę w powietrze dla wszystkich wokół. Woda przechodzi w strumień. Strome kaskady tego wodospadu ogrodowego rozpadają się na dwa strumienie, tworząc symfonię.

Przy nieco większym ciśnieniu wody można uzyskać bardziej gwałtowny efekt wodospadu wypełnionego wodą. Jest to nieco mniej relaksujące niż delikatna strużka, ale znacznie bardziej oszałamiające. W nocy ten staw z małym wodospadem świeci od dołu, rzucając nawiedzoną poświatę na powierzchnię stawu.