Ciężko wyobrazić sobie obecne dobrze prosperujące gospodarstwa rolne bez stosowania nawozów. Z tego też względu rozsiewacze nawozów są urządzeniami niezwykle istotnymi. Jakie jednak wybrać pośród tak szerokiej gamy możliwości, które oferują nam producenci? Najważniejsze cechy jakie posiadać powinny tego typu urządzenia to przede wszystkim wydajność oraz precyzja nawożenia.
Rodzaje rozsiewaczy nawozów
Rozwój technologii sprawił, że możliwości rozsiewaczy nawozów są bardzo duże. Ważnym elementem stosowanym w urządzeniach jest waga. Pozwala ona na ograniczenie rozsiewania do odpowiedniego minimum. Możemy tego dokonać poprzez wpisanie do komputera maszyny pożądanej dawki nawozu zastosowanej na hektar powierzchni. Ilość wysiewu nawozu w takiej sytuacji jest automatycznie kontrolowana, dzięki czemu nie musimy się zamartwiać czy wystarczy nam nawozu. Najnowocześniejsze rozsiewacze posiadają również wbudowany gps. Sygnał pozwala na dokładne dopasowywanie szerokości rozsiewanego nawozu do kształtu pola. Jak doskonale wiemy nie wszystkie pola posiadają regularny kształt. W takim przypadku zastosowany system gps jest nieoceniony. Jak doskonale wiemy nowoczesne technologie jednak kosztują. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na tak spore naruszenie budżetu możemy zdecydować się na tańsze, jednak mniej precyzyjne wersje. Są to rozsiewacze jednotarczowe. Wymaga on od nas manualnej regulacji w zależności od granulacji oraz charakteru stosowanego nawozu. W związki z większą ingerencją w cały proces, nakład naszej pracy jest zdecydowanie większy. Praca z tego typu urządzeniami wymaga od nas również większego doświadczenia. Jeśli jednak nasze gospodarstwo jest małe, jest to zdecydowanie najlepszy wybór. Koszty związane z zakupem nowszej technologii w takiej sytuacji nie mogłyby zostać pokryte poprzez zysk z plonów. Wspomnianą grupę nowoczesną stanowi rozsiewacz nawozów dwutarczowy. Są one zdecydowanie bardziej zaawansowane technologiczne i pozwalają na większą automatyzację procesu.
Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań wiąże się z komfortową pracą, większą oszczędnością nawozu, a także regularnymi plonami. Bez względu na to jaki rozsiewacz wybierzemy, jest to maszyna wręcz niezbędna w gospodarstwach, które utrzymują się z zysków osiągniętych na plonach. Jest to decyzja zdecydowanie korzystna ekonomicznie dla każdego rolnika.