Jak zabezpieczyć silniki urządzeń przemysłowych?

Maszyny produkcyjne i przemysłowe są w trakcie pracy narażone na wiele różnego rodzaju czynników obciążających. Dlatego też, tak często dochodzi u nich do uszkodzenia silnika, szczególnie, jeśli są to silniki elektryczne. W takim wypadku silnik takich maszyn należy zregenerować, co jest bardziej opłacalne, niż jego wymiana.

Jak chronić maszyny przemysłowe przed uszkodzeniem?

urządzenia przemysłoweMaszyny, które są używane w fabrykach do realizacji procesów produkcyjnych, są narażone na bardzo wiele różnego rodzaju obciążeń. Z tego też względu, tego typu urządzenia przemysłowe mogą  z biegiem czasu tracić swoją wydajność, głównie ze względu na uszkodzenia w obrębie ich silników. Najczęstsza usterką tego typu urządzeń i maszyn jest przepalenie uzwojenia, czyli specjalnego drutu który doprowadza energię elektryczną do wszystkich podzespołów silników. Dlatego też w tego typu silnikach urządzeń przemysłowych stosuje się różnego typu rozwiązania, które mogą pomóc w zapobieganiu tego typu usterkom. Najczęściej w urządzeniach przemysłowych stosuje się mechanizm zabezpieczający zwany sofstartem. Polega on na tak zwanym miękkim rozruchu tego typu urządzeń, bez narażania ich na nagły skok mocy w wyniku szybkiego startu. To właśnie szybki rozruch jest najczęstszą przyczyną przepalania uzwojeń oraz przetarcia silników urządzeń przemysłowych. Typowy softstart jest sterowany przez zaawansowany mikroprocesor, oraz składa się z dwóch tyrystorów. Sofstart wysokiej jakości jest w stanie nie tylko zapobiegać nagłemu rozruchowi urządzeń przemysłowych, ale także ich nagłemu zatrzymaniu o proces ten jest nazywany sofstopem. Oprócz tego rozwiązania, w urządzeniach przemysłowych stosowane są inne, które pomagają chronić silniki tych urządzeń. Warto tutaj wymienić tak zwane styczniki, czyli niewielkie elementy, które umożliwią szybkie zamknięcie lub otwarcie przepływu prądu w obwodzie elektrycznym. W momencie, gdy stycznik wykryje jakiekolwiek przeciążenie w obwodzie, jest w stanie zapobiec przepaleniu silnika – do wykrycia przepięć służy zamontowany w styczniki przekaźnik.

Maszyny przemysłowe należą do tych, które są narażone na bardzo wiele niekorzystnych obciążeń wynikających ze środowiska ich pracy. Warto tu wymienić wysokie temperatury, duże zanieczyszczenie, czy też skoki napięcia. Na szczęście w tego typu urządzeniach stosowane są mechanizmy, które pomagają zabezpieczyć ich silniki przed zużyciem.