Jak najlepiej chronić zawór gazu?

Według polskiego prawa, użytkownicy instalacji przemysłowych są zobowiązani do jej zabezpieczania. W szczególnie należy chronić dzieci przed dostępem do odkrytych miejsc tych instalacji. Przydadzą się do tego specjalne, solidne skrzynki, zabezpieczone drzwiczkami.

Jakie drzwiczki instalacyjne kupić?

wewnętrzne drzwiczki ze stali nierdzewnejKażdy użytkownik instalacji takich jak instalacje elektryczna czy też gazowa, jest zobowiązany do ochrony jej odkrytych elementów. Przede wszystkim chodzi tutaj o uniemożliwienie dostępu na przykład do zaworu gazu, osobom niepowołanym. W tym celu należy zakupić skrzynkę instalacyjną, w szczególności gdy mieszkamy w mieszkaniu w bloku. Takie elementy jak tablica rozdzielcza czy też zawór gazu znajdują się zawsze na korytarzu, więc potencjalnie ma do nich dostęp każdy. Oczywiście, sama skrzynka nie wystarczy, gdyż trzeba skutecznie uniemożliwić dostęp do jej wnętrza. Przydadzą się  w tym celu wewnętrzne drzwiczki ze stali nierdzewnej, które bardzo skutecznie zagrodzą dostęp do naszych instalacji osobom niepowołanym. Oczywiście jednak, przy tym wszystkim należy pamiętać o tym, że dostęp do zaworu gazu czy tablicy rozdzielczej instalacji elektrycznej jest potrzebny pewnym służbom, wykonującym prace konserwacyjne tych instalacji. Dlatego też drzwiczki takie musza być jednak otwierane, a jednocześnie, gdy dostęp do skrzynki nie będzie potrzebny, dobrze byłoby mieć możliwość ich zamknięcia. Dlatego też należy kupować jedynie takie drzwiczki instalacyjne, które mają solidne zamkniecie na kluczyk. Oczywiście, drzwiczki instalacyjne musza spełniać pewne określone warunki. Przede wszystkim muszą się na nich znajdować oznaczenia, informujące o niebezpieczeństwie związanym z instalacją gazową czy też elektryczna. W obecnych czasach, oznaczenia te nie są już stosowane raczej w formie naklejek. Jak pokazał czas, takie naklejki bardzo łatwo jest oderwać. Zamiast tego odpowiednie oznaczenia są grawerowane bezpośrednio na powierzchni drzwiczek instalacyjnych. Dzięki temu, nawet po bardzo długim czasie, odznaczenia nie tracą na swojej czytelności.

Pewne elementy instalacji gazowych czy elektrycznie, mogą być potencjalnie niebezpieczne. Dlatego też powinny być one w odpowiedni sposób zabezpieczone, przy pomocy na przykład skrzynki instalacyjnej. Taka skrzynka powinna być zamykana na kluczyk.