Gdzie najlepiej pracować jako operator CNC

Pracodawcy cały czas narzekają na braki kadrowe. Brakuje w szczególności pracowników fizycznych ale także specjalistów oraz operatorów różnego rodzaju maszyn. Na rynku pracy panuje ogólny brak ludzi z wykształceniem technicznym oraz tych, którzy chcieliby się takiej pracy nauczyć. Szczególną gałęzią przemysłu, którą warto się zainteresować jest obróbka skrawaniem. To właśnie tam wymagania nie są duże, praca jest przystępna, a zarobki wysokie.

Ile można zarobić na toczeniu w Warszawie?

toczenie warszawaOd kandydata na stanowisko operatora tokarki lub frezarki cnc wymagane są przede wszystkim dwie podstawowe umiejętności. Pierwsza z nich to czytanie rysunku technicznego. Jest to niezbędne aby operator prawidłowo ustawił maszynę oraz wykonał dobrze zlecony produkt. Drugą niezbędną umiejętnością jest korzystanie z narzędzi pomiarowych. Kontrola jakości wykonywanych produktów często odbywa się w skali nieużywanej na co dzień w życiu; mowa o setnych lub tysięcznych częściach milimetrów. Często jest to niezbędne, aby wykonane na maszynie elementy współgrały z innymi elementami lub maszyną, do której są przeznaczone. Operatorzy maszyn CNC często wykonują właśnie części i elementy podzespołów do innych maszyn produkcyjnych. Jeśli chodzi o toczenie Warszawa jest świetnym miejscem aby rozpocząć karierę. Jeśli posiadamy odpowiednie kwalifikacje oraz chęć nauki zawodu na początek możemy liczyć na wynagrodzenie rzędu trzech i pół tysiąca brutto. Dla niektórych może się to wydawać niewiele, jednak doświadczeni operatorzy i programiści mogą liczyć już na kwotę prawie dwukrotnie wyższą od tej, jaką dostanie początkujący adept tego rzemiosła. Dodatkowym atutem dla każdego operatora będą znajomość używanych przez pracodawcę systemów kontroli maszyn oraz umiejętność samodzielnego pisania programów sterujących, na podstawie których maszyna będzie wykonywała konkretne, zadane jej czynności. Nie są to jednak umiejętności niezbędne do podjęcia pracy.

Głównym i najważniejszym obowiązkiem operatora maszyn komputerowych do obróbki skrawaniem jest kontrola procesu produkcji, dokładanie materiału oraz dbanie o narzędzia oraz ich odpowiedni dobór, zależnie od używanego aktualnie materiału. Bardziej zaawansowani operatorzy wykonują także drobne prace serwisowe i bieżące naprawy, jeśli nie przekracza to ich kompetencji oraz dokonują okresowego badania technicznego maszyny.