Fotografia dziecięca – co trzeba wiedzieć

Przygotowanie całej rodziny do sesji zdjęciowej jest trudne. Trzeba mieć na uwadze stres związany z zakupami, ubiorem i zorganizowaniem wszystkiego. Szczególnie w przypadku fotografii dziecięcej, ważne jest aby podejść do sesji na spokojnie. Najlepszą szansą na sukces jest to, że rodzic i fotograf porozumiewają się wcześniej, aby ustalić oczekiwania. Oto kilka wskazówek, jak przygotować malucha (i siebie) na profesjonalną sesję fotograficzną.

Jak przygotować dziecko do fotografii?

fotografia dziecięca olsztynPodczas fotografowania niemowląt i bardzo małych dzieci ważne jest, aby zaplanować sesję zgodnie z ich indywidualnymi rytuałami. Najważniejszą rzeczą przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej jest upewnienie się, że dzieci są nakarmione i wypoczęte. Fotografia dziecięca olsztyn może być przyjemnym doświadczeniem, jeśli zapewni się dziecku odpowiednie warunki. Najlepszym momentem na sesję jest najczęściej ranek, kiedy małe dzieci są bardziej zrelaksowane, ale warto również wziąć pod uwagę zwykły rytm dnia dziecka. Zaplanowanie sesji podczas regularnej drzemki prawdopodobnie nie da najlepszych rezultatów. Jeśli z jakiegoś powodu sesja musi pokrywać się ze zwykłym czasem drzemki lub posiłku, można spróbować przenieść ją na chwilę przed zdjęciami, aby dziecko było dobrze wypoczęte i dobrze karmione. Jeśli zmartwieniem jest to, że dziecko stanie się głodne lub spragnione podczas sesji zdjęciowej, można zabrać ze sobą napoje i przekąski. Jeśli dziecko potrzebuje przerwy, należy po prostu zapytać fotografa, czy można zatrzymać się na chwilę. Jeśli dziecko ma zostać sfotografowane, dobrze jest zabrać ze sobą ulubioną zabawkę, a także wszelkie inne akcesoria, które mogą pomóc w wydobyciu jego osobowości. Pomoże to dziecku poczuć się bezpieczniej, a także doda bardziej osobisty akcent do zdjęć.

Fotografowanie zmęczonego lub głodnego dziecka nie pozwoli uzyskać najlepszej jakości portretów, dlatego ważne jest, aby czuło się ono komfortowo. Jeśli to możliwe – w zależności od wieku – dobrze jest porozmawiać z dzieckiem wcześniej, aby przygotować je na wydarzenie. Wybrany fotograf powinien być w stanie doradzić w tej sprawie.