Filtr kaskadowy dla akwariów o większych pojemnościach

Aby zapewnić odpowiednie warunki do życia dla rybek w naszym akwarium elementem niezbędnym jest filtr. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań spotkać możemy się z najpopularniejszym podziałem jaki wyznacza filtry wewnętrzne oraz zewnętrzne. Filtry zewnętrzne przeznaczone są głównie do zbiorników o dużej pojemności, a wśród nich spotkać możemy takie rodzaje jak kubełkowe oraz kaskadowe. To właśnie tym drugim poświęcimy dziś nieco więcej uwagi.

Filtr kaskadowy – działanie oraz zastosowanie

filtry kaskadowe do akwariumW przypadku filtra kaskadowego jego główne elementy mocowane są na zewnętrznej stronie akwarium, wewnątrz natomiast znajduje się jedynie rurka zasysająca wodę do filtra. Kiedy zostanie ona oczyszczona, z powrotem trafia do środowiska rybek przez element zwany szalką. Ich niewątpliwą zaletą wynikającą z mocowania zewnętrznego jest nieingerowanie oraz nie zajmowanie miejsca wewnątrz akwarium. Zwykle polecane są one w przypadku zbiorników o większej pojemności. Sprawdzą się one również wtedy, gdy nie posiadamy pokrywy. Zwykle to ona bowiem uniemożliwia zamontowanie filtra na zewnątrz. Sam jego montaż jest niezwykle prosty. Jeżeli więc chodzi o filtry kaskadowe do akwarium są one najczęściej polecane, szczególnie dla początkujących miłośników akwarystyki, którzy zdecydowali się na zakup większego akwarium. Sam filtr zbudowany jest ze zbiornika, pompy zasysającej wodę, substancji filtrujących, rurki wlotowej i wylotowej oraz wylewu.

Sam proces filtracji wody w przypadku filtrów kaskadowych nie jest skomplikowany. Woda zasysana ze zbiornika przechodzi przez substancję filtrującą, której zadaniem jest zatrzymywanie zanieczyszczeń mechanicznych oraz biologicznych. W kolejny etapie zostaje ona przelewana rurką wylotową do akwarium. Jak łatwo się domyślić nazwa filtra wynika z ciągłego uderzania przefiltrowanej wody o powierzchnię wewnątrz zbiornika.