Skompletowanie umundurowania żołnierza z czasów drugiej wojny światowej było niesamowicie trudnym zadaniem, nawet dla zaprawionych rekonstruktorów, znających od podstaw realia odtwarzania historii. Umundurowanie w tym okresie zmieniało się bowiem często, czasem z miesiąca na miesiąc, podobnie jak wyposażenie, głównie pod względem różnicy kroju.
Umundurowanie żołnierza z drugiej wojny światowej
Kompletacja umundurowania była tym trudniejsza dla początkujących kolegów, którzy nie mieli tak dużego obeznania w różnicach, i często wybierali stroje z ofert sklepów militarnych, mające niewielką wartość pokazową, ze względu na oczywiste różnice w krojach czy materiałach, z których zostały uszyte. Rekonstrukcja drugiej wojny była jednak na tyle popularnym zajęciem, iż po krótkich poszukiwaniach można było znaleźć wiele profesjonalnych sklepów, często prowadzonych przez samych odtwórców, mających w ofercie bardzo wiele sortów mundurowych z poszukiwanego okresu. Najbardziej niespotykane i egzotyczne warianty umundurowania niespotykane w żadnym sklepie, takie jak mundury historyczne będące na wyposażeniu wyłącznie jednej jednostki lub stworzone na potrzeby jednej operacji wojskowej, najczęściej były szyte przez odtwórców na zamówienie wedle istniejącego wzoru i z dokładnie tych samych materiałów, z jakich uszty był pierwowzór umundurowania. Umundurowanie pochodzące z profesjonalnego sklepu czy szyte na zamówienie posiadało najwyższą wartość pokazową, równą ze sprzętem zabytkowym i zdemobilizowanym, jaki czasem można było spotkać na różnorakich targowiskach staroci, a osoby wyposażone w takie umundurowanie czy wyposażenie były najczęstszymi uczestnikami pokazów historycznych, czy nawet rekonstrukcji bitew. Oprócz samego umundurowania, do skompletowania stroju potrzebne były również wszelkie dodatki i wyposażenie.
Dystynkcje i oznaczenia jednostek należały do najważniejszych dodatków mundurowych, aczkolwiek najdokładniejsi rekonstruktorzy zwracali również uwagę na tak mało zauważalne detale jak rodzaj oporządzenia i jego seria. Dokładnie wykonany mundur, wraz z odpowiednio dopasowanym oporządzeniem umożliwiał udział w niemal każdej poważnej imprezie historycznej nawet osobom niezrzeszonym w drużynach i stowarzyszeniach rekonstrukcyjnych.