Wielu osobom pracujących na umowie o pracę, marzy się własna firma, bo mają dość słuchania szefa i dostosowywania się do wydanych poleceń. Wydaje im się, że prowadzenie własnej firmy jest proste i przynosi kokosy. Jednak wcale tak nie jest, bo w każdej branży są okresy wzmożonej sprzedaży i przestoju. Sztuką jest tak nią zarządzać, aby w razie problemów z płynnością finansową, nadal funkcjonować.
Jak prowadzić skuteczną windykację?
W każdej firmie występuje obrót gotówkowy i bezgotówkowy. Najczęściej większość klientów indywidualnych, za swoje zakupy płaci gotówką natomiast stali klienci lub kontrahenci, z którymi się współpracuje, mają ustaloną bezgotówkową formę zapłaty. Dla klienta, to znaczne ułatwienie, bo nie musi ze sobą nosić gotówki, a dla sprzedawcy gwarantowany, stały dochód, który wpływa bezpośrednio na konto bankowe. Jednak z terminowym regulowaniem należności za faktury bywa różnie. Niektórzy kontrahenci regularnie opłacają swoje należności, ale są też tacy, którzy z różnych powodów unikają opłacania faktur. Jeżeli termin płatności wynosi kilka tygodni, to za ten czas zdąży się uzbierać spory plik faktur, jeżeli klient często robi zakupy. Spora część firm, próbuje sobie samodzielnie poradzić z takimi kontrahentami, ale czasem bywa, że ich działania nie są skuteczne. Wtedy niezbędna jest profesjonalna windykacja. Firmy windykacyjne mają doświadczenie w dochodzeniu należności na wiele sposobów. Najpierw stosowane są metody polubowne mieszczące się w zakresie windykacji miękkiej. Są to najczęściej częste telefony, sms-y, wizyty w biurze dłużnika, czy wezwania do zapłaty. Kiedy takie sposoby nie przynoszą skutku, to firmy windykacyjne przystępują do twardych działań, które mogą się skończyć drogą sądową. Zaletą korzystania z usług windykacyjnych jest powstanie konieczności zapłaty dopiero w momencie kiedy uda się ściągnąć choć jakąś część zadłużenia.
Każdy przedsiębiorca może samodzielnie prowadzić windykację, ale kiedy jego metody nie odnoszą skutku, to lepiej od razu udać się do specjalistów od ściągania długów. Niektórzy przedsiębiorcy na stałe współpracują z firmami windykacyjnymi, ponieważ już kilkudniowe spóźnienie w spłacie zaległości, skutkuje wysłaniem wezwania do zapłaty. Nad regulowaniem należności w terminie czuwa zewnętrzna firma, więc przedsiębiorca nie musi się martwić nierzetelnymi kontrahentami.