Czym jest pulsoksymetr?

W dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej urządzeń, które z punktu widzenia medycyny stanowią nieodłączny element życia codziennego. Mają na celu przede wszystkim pomóc osobom, które cierpią na różnorodne dolegliwości spowodowane nieuleczalnymi chorobami.

Ogólna charakteryzacja pulsoksymetru

do czego służy pulsoksymetrPulsoksymetr to urządzenie, które znajduje się w prawie każdym szpitalu. Do czego służy pulsoksymetr? Otóż, przyczynia się on do skutecznego mierzenia poziomu natlenowania krwi. Ze względu na bardzo prosty mechanizm jaki posiada, sprzęt ten coraz częściej używany jest także w domowych warunkach. Urządzenia te są jednak najczęściej wykorzystywane głównie na oddziałach ratunkowych, intensywnej terapii czy na salach operacyjnych i karetkach. W szpitalach przeważnie wykorzystuje się zazwyczaj większe urządzenia niż modele „kieszonkowe”, które zobaczyć możemy chociażby w karetce czy zakupić do domowego użytku. Analogicznie wiadomym jest, że większe modele są bardziej specjalistyczne i posiadają więcej funkcji, co w szpitalu jest priorytetowe. Stosowane są one we wszystkich grupach wiekowych, począwszy od noworodków, aż po osoby starsze. U małych dzieci stosuje się te urządzenia w postaci małej opaski z czujnikiem, która zakładana jest albo na nadgarstek, albo na stopę. Często umożliwiają one także stały pomiar temperatury ciała dziecka, nawet w nocy, co jest szczególnie istotne chociażby podczas przebiegu różnorodnych infekcji, które w tak młodym wieku są niestety bardzo częstym zjawiskiem.

Zaopatrzenie się w domowy pulsoksymetr napalcowy zaleca się przede wszystkim osobom, które cierpią na stałe choroby układu zarówno oddechowego, jak i sercowo-naczyniowego. Dzięki temu zawsze będzie można mieć większą kontrolę i stabilność nad osobą chorą.