Czym charakteryzują się płyty poliwęglanowe lite?

 

Wśród nowoczesnych tworzyw sztucznych na szczególną uwagę zasługują płyty poliwęglanowe lite. Dzięki ich cechom charakterystycznym są wykorzystywane jako zamiennik szkła. Przydają się w wielu branżach i dziedzinach, od budownictwa do marketingu. Wyższy stopień wytrzymałości i niższa cena sprawiają, że często jest to materiał wybierany chętniej niż szkło.

Charakterystyka płyt poliwęglanowych litych

płyta poliwęglanowa litaStawianie wymyślnych budowli przeznaczonych jako centra handlowe czy muzea, wiąże się ze szklanymi sufitami czy świetlikami, których wykonanie jest kosztowne a często też mało wytrzymałe. Płyta poliwęglanowa lita jest materiałem coraz częściej wykorzystywanym do takich konstrukcji zamiast szkła. Charakterystyka tego tworzywa polimerowego sprawia, że jest materiałem, który opłaca się coraz bardziej do tworzenia witryn sklepowych, zadaszeń, osłon przeciwuderzeniowych czy też osłon lamp i ekranów akustycznych. Płyty poliwęglanowe lite są dwa razy lżejsze niż szkło a jednocześnie dużo bardziej wytrzymałe. Charakteryzuje je również odporność na temperaturę i uderzenia mechaniczne, przez co w wielu przypadkach sprawdza się znacznie lepiej niż szkło a prawie idealna przezroczystość sprawia, że bardzo je przypomina. Dodatkowo jest pokryte warstwą anty UV oraz jest materiałem trudnopalnym. Takie właściwości sprawiają, że nadaje się świetnie do budowania konstrukcji dachowych.

Zastosowanie płyt poliwęglanowych litych do produkcji zadaszeń, świetlików czy innych konstrukcji dachowych sprawia, że architektura budynków handlowych, użytkowych czy przemysłowych może wnosić się na wyżyny kreatywności. Lekkość i wytrzymałość tego tworzywa sprawia, że jest to wybór doskonały jako zamiennik szkła, który w wielu przypadkach sprawdza się znacznie lepiej.