Czy transport z lotniska w Giornie to problem?

Lotnisko Girona – Costa Brava, często nazywane także lotniskiem Girona – Barcelona, to drugie lotnisko znajdujące się w Katalonii. Położone około 90 km na północ od Barcelony, obsługuje głownie wakacyjne loty na wybżerze oraz tańsze linie lotnicze. Nieco myląca nazwa, może sugerować, że lotnisko znajduje się niedaleko stolicy Katalonii, jednakże tak nie jest. Szczęśliwie, cały region jest wspaniale ze sobą skomunikowany co powoduje, że przemiszczenie sie z lotniska nawet do dalej oddalonej stolicy regionu jest bezproblemowe. 

Dużo alternatywnych opcji transferu do wyboru

transfer girona - barcelonaJak wspomniałem we wstępie cały region Katalonii jest ze sobą wspaniale skomunikowany, co powoduje, że jesteśmy w stanie szybko i bezpośrednio dostać się w każdy zakamarek Katalonii. Zacznijmy od najbardziej oczywistego środka transportu – taxówki. Ich postój znajduje sie tuże przed halą przylotów. Wiadome jest, że ich cena może się wachać, jednakże za 90-cio kilometrową trasę musimy szacować opłatę w wysokości około 120-130 euro. Opcja ta z pewnością nie należy do najtańszych a transfer Girona – Barcelona możemy pokonać na wiele innych sposóbów. Chyba najbardziej dogodnym środkiem transportu jest specjalny autobus, którego zadaniem jest transfer pasażerów do centrum Barcelony. Autobusy te są w większości przypadków zsynchronizowane z przylotami linii Ryanair lub tez samolotów czarterowych, co sprawia, że jest to również najszybszy środek aby dostać się do Barcelony. Za nieco ponad 70-cio minutową podróż, zapłacimy 12 euro i znajdziemy się w samym sercu miasta – Plaza de Catalunya. Istnieje kilka firm obsługujących takie połączenia, jednak najbardziej popularną oraz najlepiej ocenianą jest firma Sagales. Ostatnim środkiem, z którego możemy skorzystać podczas transferu jest łączona podróż autobus + pociąg. Może to stanowić dobry wybór jeśli chcemy zaoszczędzić na podróży oraz w sytuacji gdy nie mamy ze sobą dużej ilości bagażu, gdyż z lotniska musimy dostać się na specjalny miejski przystanek autobusowy dojechać do dworca, tam przesiaść się w pociąg i dopiero w ów czas znajdziemy się na Dworcu Centralnym w Barcelonie. 

Pomimo dość niekonwencjonalnego położenia lotniska w Gironie, łatwe opcje transferu do stolicy Katalonii sprawiają, że możemy znaleźć uzasadnienie, dlaczego tak często słyszymy nazwę lotniska Girona-Barcelona. Dzięki wspaniałej komunikacji, która funkcjonuje w regionie, nawet dziewiędziesięcio kilometrowa trasa może być pokonana szybko, bezproblemowo i w dobrych, komfortowych warunkach.